Cena nie gra roli w przypadku polisy na życie?

Niestety, w przypadku długoterminowych zobowiązań, jakimi są polisy na życie, gra – a to dużą. Podpisując umowę z towarzystwem ubezpieczeniowym, powinniśmy być jedni, że jesteśmy w stanie regularnie opłacać składki. Jak wybrać więc dobrą, a jednocześnie niedrogą polisę? A może te pojęcia się wykluczają?

O wyborze ubezpieczenia w większości wypadków przesądza wielkość składki ubezpieczenia na życie. Wynika to z analizy zapytań klientów wklepywanych w wyszukiwarki internetowe. Hasło ubezpieczenie na życie cena jest bardzo popularne. Pamiętajmy jednak że niska cena składki nie zawsze idzie w parze z jakością danej polisy.

Wysokość naszej składki zależy w dużej ilości od sumy, na którą chcemy się ubezpieczyć, i naszego wieku. Senior ubezpieczając się np. na 200 tys. zapłaci większą składkę niż 20-latek. Istotnym czynnikiem działającym na wysokość naszej składki jest również wykonywany przez nas zawód. Kierowca, budowlaniec czy górnik jest wiele bardziej narażony na wypadki niż urzędnik czy nauczyciel. Podobnie jest, gdy nasza praca składa się z częstymi podróżami samolotem lub gdy podróżujemy do krajów objętych konfliktem zbrojnym.

Równie istotny jest stan swego zdrowia oraz ryzyko odziedziczenia po naszych przodkach ciężkich chorób typu rak, cukrzyca, udar mózgu. W trosce o zabezpieczenie swoich interesów towarzystwa ubezpieczeniowe mogą z nas wymagać przedstawienia wyników specjalistycznych badań lekarskich lub skierować nas na dodatkowe badania, uzyskując prawo wglądu do diagnozy lekarskiej.

Większość ubezpieczycieli przy określaniu składki polisy na życie bierze również pod uwagę naszą płeć. Kobiety nie tylko żyją dłużej, ale są więcej narażone na różnego typu wypadki, rzadziej tez podejmują ryzykowne zachowania związane z nadużywaniem alkoholu czy uprawianiem sportów ekstremalnych.

Na podstawie uzyskanych od nas informacji i wyników badań akcjonariusze towarzystwa określają wysokość ryzyka, jakie składa się z ubezpieczeniem na życie danego klienta, towarzystwo ubezpieczeniowe dolicza również swoją prowizję. Najniższe składki otrzymują osoby młode, pomyślmy więc o korzystnej polisie na życie przed ukończeniem czterdziestki.